Wycieczka klas 3ABC do Holandii 12.04.2024

W dniach 8-12 kwietnia uczniowie klas 3abc wraz z opiekunkami uczestniczyli w wycieczce do Holandii. Pierwszego dnia odwiedziliśmy cmentarz w Oosterbeek, gdzie pochowanych jest 73 polskich żołnierzy, którzy zginęli podczas operacji powietrznodesantowej Market-Garden. Następnie przejechaliśmy do Goudy, urokliwego miasteczka, o zachowanej tradycyjnej architekturze , gdzie prawie każdy zaopatrzył się w tradycyjny krążek sera. Po zwiedzeniu stolicy sera udaliśmy się na nocleg do Rotterdamu. Na miejscu okazało się, że śpimy w domach kostkach (Kubuswoningen). Są one elementem charakterystycznym architektury miasta i jedną z jego atrakcji, ich autorem był duński architekt Piet Blom. Kolejny dzień to wizyta w miejscowości Kinderdijk, słynącej z 19 zabytkowych wiatraków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz zwiedzanie miasta Rotterdam. Zobaczyliśmy największy Port w Europie, most Erasmusburg, Euromaszt, Rotterdam Park, Plac Coolsingel, ratusz, pocztę, giełdę, panoramę na rzekę Nieuve Mass, oraz oryginalną halę handlową Markthal. Kolejnego dnia pojechaliśmy do Hagi. Zobaczyliśmy miasto obejmujące XIII wieczny kompleks budynków z obecną siedzibą Holenderskiego Parlamentu, Stary Ratusz Oude Stadhuis, XIV wieczny kościół Grote Kerk, Pałac Królewski oraz Pałac Pokoju z siedzibą Trybunału Sprawiedliwości. Następnie każdy udał się na spacer wzdłuż morza i po molo w dzielnicy nadmorskiej Scheveningen. W kolejnym dniu pojechaliśmy do Keukenhoff, gdzie spacerowaliśmy po największym na świecie parku kwiatowym poświęconemu głównie tulipanom. W godzinach wieczornych dotarliśmy do Amsterdamu. Zwiedzanie stolicy Holandii rozpoczęliśmy od wizyty na pływającym rynku kwiatowym Bloemenmarkt, gdzie na barkach zacumowanych przy kanale Singel podziwialiśmy tysiące gatunków kwiatów. Następnie zwiedziliśmy również plac Dam, Pałac Królewski, kościół Nieuwe Kerk, dom Anny Frank oraz odbyliśmy rejs tramwajem wodnym po kanałach Amsterdamu. Następnie odbyliśmy spacer po parku im. Vondela. Zobaczyliśmy tutaj ciekawe rzeźby plenerowe tj. Mama Baranka, czy pomnik Ryba Pabla Picasso. W godzinach wieczornych udaliśmy się w drogę powrotną do Szczecina.