Szczecińskie Collegium Informatyczne

Technikum Informatyczne SCI

Odwiedź nas na facebooku
Partnerzy

Praktyki zawodowe

„Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę.”

-Benjamin Franklin

Zdobyłem wymarzone miejsce na praktykę co teraz? Czyli jak odnaleźć się na praktykach!

Pierwsze dni na pewno będą stresujące. Nie mając wcześniejszego obycia, ciężko stawiać pierwsze kroki. Pamiętajcie jednak, że praktyki są po to, aby od podstaw zaznajomić się z zasadami działania w danej branży. Masz prawo popełniać błędy, w końcu przyszedłeś się czegoś nauczyć.

Praktyki mają być dla Ciebie szansą do dalszych sukcesów. Najgorszym wyjściem z sytuacji będzie traktowanie czasu pracy jako obowiązku. Możliwość pracy ze specjalistami to coś więcej niż przymus. Dzięki temu najłatwiej podpatrzeć, jak w praktyce wygląda działanie w konkretnej branży. Pokaż się z jak najlepszej strony, na co pracodawca zwraca uwagę?:

  1. PROFESJONALIZM
    • Punktualność i słowność
    • Przestrzeganie zasad panujących w firmie
    • Nienaganny ubiór
    • Niewdawanie się w plotki
  2. SAMODZIELNOŚĆ i ZAANGAŻOWANIE
  3. Od początku zadbaj o uzyskanie potrzebnych informacji i materiałów, aby w przyszłości nie zadawać niepotrzebnych pytań.
  4. ODPOWIEDZIALNOŚĆ za powierzone zadania
  5. INICJATYWA i POZYTYWNE NASTAWIENIE
  6. Proponuj swoją pomoc, bierz udział w różnorodnych zadaniach: kiedy skończysz otrzymane zadanie, sam zgłoś się po kolejne, nie czekając na to, aż opiekun się Tobą zainteresuje. Inicjatywa to również odwaga do tego, by podejmować wyzwania i chcieć działać. Nie narzekaj, nie tylko ty musisz rano wstać ☺
  7. ZDOLNOŚĆ DO SZYBKIEJ NAUKI
  8. POKORA
  9. szanuj wiedzę i doświadczenie swoich starszych kolegów, miej świadomość tego, że musisz się jeszcze sporo nauczyć.

Pamiętaj! Nie załamujmy rąk, jeśli coś pójdzie nie tak. Nikt od razu nie jest alfą i omegą. Daj sobie czas na wdrożenie się w pracę. Jeśli czegoś nie wiesz ZAPYTAJ! O pomoc zawsze możesz się zwrócić do kolegów, czy koleżanek z firmy. Zawsze znajdzie się ktoś, kto podpowie, co należy zrobić w danej sytuacji.

Powodzenia ☺

Współpraca szkoły i firm z branży IT

Z satysfakcją informujemy, że Szczecińskie Collegium Informatyczne współpracuje z wieloma firmami branży IT w zakresie organizacji praktyk zawodowych, m.in. ze Stowarzyszeniem "Klaster ICT Pomorze Zachodnie", Szczecińskim Parkiem Naukowo-Technologicznym "Technopark Pomerania", Codelab (dawniej infinIT Codelab) oraz Nordic Consulting & Development Company. Współpraca dotyczy w szczególności:

  • organizacji praktyk dla uczniów technikum
  • podejmowania wspólnych działań na rzecz podnoszenia jakości edukacji informatycznej uczniów SCI, w tym w szczególności poprzez współpracę przy realizacji projektów obejmujących podnoszenie kwalifikacji kadry nauczycielskiej, adaptację programów nauczania do potrzeb przedsiębiorców, organizację praktyk i staży dla uczniów i absolwentów SCI, na mocy odrębnych umów, przy zachowaniu zasad uczciwej konkurencji, efektywności, równego traktowania wykonawców, jawności i przejrzystości.

Ciekawostki z praktyk

Uczniowie Technikum Informatycznego SCI realizują praktyczną naukę zawodu dwukrotnie:

  • W klasie trzeciej w formie praktyki zawodowej w szkole, w ramach specjalistycznych kursów w Lokalnej Akademii CISCO lub w formie projektów realizowanych przez uczniów pod kierunkiem opiekunów (nauczycieli w szkole / opiekunów wskazanych przez pracodawcę) we współpracy z pracodawcam.
  • W klasie czwartej w formie praktyki zawodowej realizowanej u zewnętrznych pracodawców. Szkoła współpracuje ze szczecińskimi firmami z branży informatycznej, zapewniając uczniom miejsca do odbycia miesięcznej praktyki zawodowej.

Czy jesteś zadowolony/a z odbytej praktyki?

„…tak, mogłem zobaczyć w jaki sposób funkcjonuje firma programistyczna od strony pracownika…”

„…tak, były one wyjątkowo ważnym kamieniem milowym w moim życiu, który mam już za sobą…”

„…jestem zadowolony głównie za sprawą panującej w firmie atmosfery, świetni ludzie i specjaliści w wykonywaniu swoich zadań…

„…tak, atmosfera i podejście do praktykanta było bardzo miłe…”

„…polecam praktyki ponieważ zarówno praktykant jak i firma wynoszą z niej korzyści, praktykant może liczyć w każdej chwili na pomoc w razie problemów czy wątpliwości…”

„…jestem bardzo zadowolony, nauczyłem się wielu rzeczy nie tylko z zakresu czysto technicznego ale zdobyłem wiele umiejętności i poznałem wiele aspektów pracy w zespole programistycznym…”

„…było to bardzo ciekawe i rozwijające doświadczenie…”

„…jestem zadowolony z praktyk, z atmosfery tam panującej oraz ludzi i ich podejścia do pracy jak i prowadzenia praktykantów…”

„…jestem zadowolony z praktyk, ponieważ nikt w firmie nie wywierał na mnie presji…”

„…atmosfera była przyjemna, więc każdego dnia wyjście do pracy było przyjemnością…”


Co robiłeś/aś, jakie wykonywałeś/aś zadania?

„…jako pracownik działu IT odpowiadałem za przygotowanie oraz konfigurację sprzętu oraz systemów operacyjnych, przeprowadzałem analizy oraz testy sprawności łącza i oprogramowania…”

„…stworzyłem system automatycznego wyznaczania trasy podróży, całość pojawiła się na przesuwnej mapie świata…”

„…zajmowałem się tworzeniem nowych funkcji do gry VR na urządzenia mobilne…”

„…moim zadaniem było wykonanie dwóch projektów, które wiązały się głównie z programowaniem w językach Python, C++, Java…”

„…wykonywałem przeróżne czynności – od składania biurka i przygotowania stanowiska komputerowego, po zaawansowane analizy błędów czy braków w aplikacjach. Zdarzyło mi się też posmakować pracy z klientem składającym zażalenie czy innowacyjne pomysły, które jego zdaniem były ważne dla jej rozwoju….”

„…do moich zadań należała optymalizacja stron pod SEO, projektowanie witryn internetowych…”

„…uczestniczyłem w modernizacji sieci komputerowej i w montażu rzutników…”

„…brałem udział w tworzeniu projektu nad którym pracowała firma, dlatego mogłem poznać tajniki powstawania aplikacji od zaplecza..”

„…zajmowałem się tworzeniem modułu obsługującego kamerę i pobieranie koloru z konkretnego punktu na zdjęciu…”

„…pracowałem nad projektem inteligentnego domu, celem było stworzenie aplikacji na telefon, która łącząc się przez WiFi z mikrokontrolerem wysyłała mu polecenia aby np. włączyć światło….”

„…modernizowałem wnętrze komputerów oraz instalowałem najpotrzebniejsze oprogramowania. Administrowałem bazami danych, instalowałem nowy osprzęt…”

„…tworzyłam profesjonalne, responsywne strony internetowe…”

„…brałem udział w instalacji światłowodów, pomagałem w montażu i już po kilku dniach pracy potrafiłem sam wykonać część instalacji…”

„…serwisowałem laptopy, oraz instalowałem systemy operacyjne firmy Microsoft…”

„…przygotowywałem wzory dostarczane przez klientów do nadruku na koszulkach…”

„…zarządzałem serwerem systemowo i fizycznie, zarabiałem kable…”

„…stworzyłem swoją pierwszą grę w wirtualnej rzeczywistości…”

„…napisałam oprogramowanie (aplikację internetową) sterującą fontanną znajdującą się przed budynkiem firmy…”

,,…tworzyłem grafiki w Photoshopie…”


Czego się nauczyłeś/aś?

„…nauczyłem się instalować system Windows Serwer z Active Directory…”

„…nauczyłem się jak efektywnie szukać pracy sobie oraz innym…”

„…nauczyłem się przede wszystkim tego jak ciężka jest praca nauczyciela….”

„…przede wszystkim nauczyłem się odpowiedzialności. Praktyka ta była dla mnie egzaminem dojrzałości, gdyż odbyłem ją 600 km od Szczecina, gdzie mieszkałem sam w akademiku, w obcym mieście Katowice….zrozumiałem logikę funkcjonowania firmy i polepszyłem umiejętność pracy w grupie…”

„…nauczyłem się pracy zespołowej według metodyki SCRUM…”

„…poprawiłem swoja wiedzę na temat PHP, CSS, dowiedziałem się jak wielki wpływ ma SEO na zarobki firmy, zapoznałem się z zasadami pracy w firmie i obsługi klienta…”

„…miałem możliwość przetestowania urządzeń, które znałem tylko z teorii, bądź nie wiedziałem nawet o ich istnieniu. Praktyki w IT Serwis na pewno przyczynią się do osiągnięcia dobrego wyniku w części praktycznej E.13….”

„…zdobyłem także wiele umiejętności miękkich, nauczyłem się lepiej komunikować z ludźmi, a także publicznie się zaprezentować…”

„…nauczyłem się technik tworzenia połączeń światłowodowych, prac monterskich, tworzenia planów zakresu prac i współpracy z klientami…”

„…nauczyłem się pracy w zespole nad wspólnym projektem. Rozwinąłem moje umiejętności programistyczne oraz przekonałem się jaką ciężką pracą jest praca w biurze…”

„…poznałam dużo narzędzi i technik pisania kodu..”

„…nauczyłem się podstawowej obsługi Photoshopa, rozwinąłem i utrwaliłem umiejętności z zakresu pisania stron internetowych…”

„…nauczyłem się punktualności, sumienności przy wykonywanych zadaniach, wielu zagadnień związanych z tworzeniem stron internetowych, a także zyskałem wiele cennych porad, które przydadzą mi się w przyszłej pracy w zawodzie…”

„…nauczyłem się czytać dokumentację zleceń…”


Czy wiedza, którą zdobyłeś/aś w szkole pomogła tobie w wykonywaniu zadań?

„…wiedza zdobyta w szkole zwłaszcza dotycząca sprzętu oraz sieci bardzo pomogła mi podczas praktyk…”

„…tak, wiedza ze szkoły była dobrą podstawą w dziedzinie programowania…”

„…wiedza, którą zdobyłem była pomocna w tłumaczeniu uczniom niektórych zagadnień…”

„…głównie przydała mi się wiedza jaką zdobyłem na zajęciach ASSO…”

„…wiedza zdobyta w szkole pomogła mi w stopniu nieznacznym ale tylko dlatego, że uczyłem się tam całkowicie nowych dla mnie rzeczy…”

„…myślę, że zdecydowanie pomogły mi lekcje z systemów operacyjnych, gdzie nauczyłem się zaawansowanej obsługi Windowsa…”

„…wiedza, którą uzyskałem w szkole była fundamentem dalszej nauki na praktykach…”

„…praktyka była dobrym wyborem, dała mi możliwość praktycznego wykorzystania wiedzy nabytej w szkole…”

„…wiedza, którą zdobyłem w szkole pomogła mi w praktykach. Najbardziej przydały się lekcje programowania….”

„…wiedzę teoretyczną zdobytą w szkole zamieniłam na praktyczną…”

„…w szkole nie zdobyłem wiedzy w tej dziedzinie, ponieważ moje praktyki dotyczyły w większym stopniu teleinformatyki….”

„…do zadań, które wykonywałem często wykorzystywałem wiedzę, którą zdobyłem na lekcjach SO i DiNUTK…”

„…wiedza nabyta w szkole zdecydowanie pomogła mi odnaleźć się w firmie. Przygotowania do egzaminu E.12 były niezwykle pomocne przy serwisie, oraz projektowaniu stron….”

„…wiedza zdobyta w szkole bardzo pomogła mi w wykonywanej pracy, dzięki niej byłem w stanie wykonać powierzoną mi pracę…”

„…tak, wiedza ze szkoły przydała mi się na praktykach, zarówno teoretyczna jak i praktyczna np. komendy na linuxie, czy wymiana dysków twardych…”


Rekrutacja, bezpłatna nauka - dołącz do nas już dziś
Złota Szkoła 2020

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Technikum Informatyczne SCI w Szczecinie jest wśród 500 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2024 i przysługuje mu tytuł "Złotej Szkoły 2024".

Akademia Cisco
Oracle Academy

Projekty unijne